ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի պատասխանը Թուրքիայի փոխվարչապետին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարություն է արել` ի պատասխան Թուրքիայի փոխվարչապետ Բեքիր Բոզդաղի այսօր Բաքվում արած հայտարարության: Վերջինս, անդրադառնալով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի այն հայտարարությանը, համաձայն որի «Ղարաբաղը եղել է, կա եւ մնում է հայկական հող», ասել  է, որ «Ղարաբաղը թուրքական հող է, եւ այդ տարածքն ապօրինաբար օկուպացված է»: Բոզդաղը նշել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները չեն կարգավորվի, սահմանները չեն բացվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ հայկական զորքերը դուրս չեն բերվել Ղարաբաղից»:
Ի պատասխան Բոզդաղի հայտարարութանը` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ասել է.
«Ի գիտություն համառորեն չհասկացող թուրք փոխվարչապետի` տեղեկացնեմ, որ ոչ միայն Արցախն է հայկական եւ որեւէ պատմական առնչություն չունի թյուրքական ցեղերի հետ, այլեւ այն պետությունը` Թուրքիան, որի քաղաքացին է հանդիսանում թուրք պաշտոնյան: Հիշեցնեմ, որ ներկայիս Թուրքիան ստեղծվել է հունական եւ հայկական պատմական տարածքների հիման վրա` ոչնչացնելով բնիկ հայ եւ հույն բնակչությանը:
Իսկ ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի «օկուպացված» լինելուն, ապա այստեղ անելիք ունեն ադրբեջանցիները եւ թուրքերը»: Պարոն Շարմազանովի խոսքով` ադրբեջանցիները պետք է իրենց զորքերը դուրս բերեն օկուպացված Շահումյանից եւ Գետաշենից, իսկ Թուրքիան` Հյուսիսային Կիպրոսից»:

Ответ заместителя Председателя НС Э.Шармазанова вице-премьеру Турции
Заместитель Председателя НС Э.Шармазанов выступил в ответ на сегодняшнее заявление вице-премьера Турции Бекира Боздага в Баку. Последний, обратившись к заявлению Президента РА С.Саргсяна о том, что “Карабах был, есть и остается армянской землей”, среагировал: “Карабах – турецкая земля, и эта территория незаконно оккупирована”. Боздаг отметил, что  армяно-турецкие отношения не будут урегулированы и границы не будут открыты до тех пор, пока   армянские войска не выведены из Карабаха”.
В ответ за заявление Боздага вице-спикер НС Э.Шармазанов сказал:
“К сведению непонятливого турецкого вице-премьера, замечу, что не только Арцах армянская земля, не имеющая никаких исторических связей с тюркскими племенами, но и само государство Турция, гражданином которой является турецкий чиновник. Напомню, что современная Турция создана на греческих и армянских исторических территориях, путем истребления   коренного армянского и греческого населения.
Что же касается “оккупации” Карабаха, здесь есть чем заняться самим азербайджанцам и туркам”. По словам г-на Шармазанова, “именно азербайджанцы должны вывести свои войска из оккупированных Шаумяна и Геташена, а Турция – с Северного Кипра”.